top of page

Alfabet kolorów

  • Zdjęcie autora: we wnętrzu
    we wnętrzu
  • 11 kwi 2019
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 17 cze 2019




Pomimo, że dobór kolorów to kwestia wyczucia, pewnego treningu, osobistych preferencji, a także zdolność dostrzegania pewnych niuansów, są pewne zasady.

Umiejętność posługiwania się kolorem można porównać do umiejętności czytania. Początkowo uczysz się odróżniać literki od siebie, składasz je w słowa, te z kolei w zdania, które układają sie w fabułę.

Bez wątpienia, tak jak w przypadku czytania, pierwszym krokiem jest umiejętność odróżniania liter, tak w przypadku doboru kolorów, pierwszym krokiem, jest poznanie właściwości kolorów, w drugiej kolejności tego wszystkiego co nam oferują i co ze sobą niosą.


Barwa a kolor

W języku polskim sa to synonimy natomiast w malarstwie i poligrafii dostrzegamy różnice.

Kolor jest cechą “materii” farby, także wtedy, gdy jest ona już położona na obrazie, barwa (od”farba”)zaś jest rozumiana jako zjawisko psychofizyczne związane ze zdolnością do widzenia. Jest to wrażenie psychiczne wywoływane w mózgu

człowieka.

W ciemności wszystkie przedmioty maja podobną

barwę pomimo, że mają różne kolory lub ta sama farba

położona na różne podłoża może mieć inna barwę)


Wrażenie barwy posiadamy tylko dzięki światłu. Rodzaj oświetlenia, jego intensywność warunkuje sposób odbierania barwy przez odbiorcę. W barwie możemy wyróżnić:

walor(odcień), jasność, oraz nasycenie.




Ciepłe/ zimne


Górna prawa część koła kolorów może być uznana za ciepłą , podczas gdy dolna lewa nazywana jest zimną.(rysunek poniżej) Jednakże możliwe jest uzyskanie ciepłego (czerwonego lub zielonego) odcienia niebieskiego lub zimnej (zielonej lub niebieskawej) żółci.

Ciepłe– to takie, które działają na ogół pobudzająco, a czasem nawet niepokojąco. Zaliczamy tu barwę czerwoną, pomarańczową i żółtą oraz te, które w kole barw sąsiadują z nimi bezpośrednio.

Zimne– to takie, które działają na ogół chłodno, uspokajają i koją. Zaliczamy tu zieloną, niebieską i fioletową oraz te, które znajdują się najbliżej nich.

Temperatura barw jest odbierana na zasadzie skojarzeń przez podobieństwo do ciepła lub zimna.

.

Podstawowe/ pochodne


Barwy podstawowe (żółty, czerwony, niebieski)– to takie, których nie można uzyskać ze zmieszania innych barw.



Barwy czyste
Barwy czyste

Same zaś, mieszane parami dają podstawę nowym

barwom.



Barwy pochodne(pomarańczowy, zielony, fioletowy). – powstają w wyniku zmieszania dwóch kolorów podstawowych czerwony- niebieski/ czerwony żółty/żółty- niebieski




Barwy pochodne
Barwy pochodne

Czyste/ złamane/dopełniające


Barwy czyste – są to wszystkie barwy podstawowe i pochodne.

Barwy złamane (przeciwieństwo barw czystych) – są to barwy pochodne i podstawowe z odrobiną barwy dopełniającej,

Barwy dopełniające ( “dopełnione” do szarości) - są to pary barw pochodnych i podstawowych leżące naprzeciw siebie w kole barw; np. zielony i czerwony, fioletowy i żółty, niebieski i pomarańczowy, (zmieszane ze sobą w równych ilościach dają barwę szarawą, czyli wzajemnie dopełniają się do szarości).



Chromatyczne/achromatyczne


Barwy chromatyczne (kolorowe)
Barwy chromatyczne (kolorowe)

Barwy achromatyczne
Barwy achromatyczne

Rodzaje Harmonii - czyli pierwsze historie


Harmonia Monochromatyczna


Jest najpopularniejsza. Opiera się na zastosowaniu różnych tonacji jednego odcienia o tej samej temperaturze. Przykładem takiej harmonii jest wykorzystanie trzech odcieni koloru. Sprawdza się w każdym wnętrzu, jeśli zależy nam na subtelnym

efekcie i harmonii.






Harmonia analigiczna


Harmonia analogiczna- bazuje na wykorzystaniu barw pokrewnych*- Przykładowo kolor dominujący, fioletowo-różowy, można wzbogacić sąsiadującymi kolorami lub połączyć je ze sobą w równych proporcjach. Sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, gdy zależy nam na wyraźnym akcencie kolorystycznym„


*KOLORY POKREWNE- podziel koło na trzy równe części według dowolnych linii podziału. Kolory leżące koło siebie na kole barw to kolory pokrewne. Istnieje między nimi naturalne pokrewieństwo. Bardzo dobrze sprawdzają się jako barwy farb - ich wzajemne oddziaływanie wzmacnia efekt całościowy.









Harmonia trójkątna


Opiera się na zastosowaniu trzech barw znajdujących się na szczytach trójkąta równobocznego wpisanego w koło barw. Przykładem jest połączenie koloru turkusowego z pomarańczowym i fioletowym. Takie zestawienie łagodzi kontrasty i wzbogaca kolory, dodając im głębi. Zesatwienie trudne do skomponowania









Harmonia komplementarna


Polega na użyciu barw dopełniających* znajdujących się po przeciwnej stronie koła. Kolory te połączone ze sobą wydobywają nawzajem barwy i wydają się

intensywniejsze. Takie połączenia dobrze sprawdzają się, gdy zależy nam na wyrazistym efekcie.

*Kolory uzupełniające inaczej dopełniające: każde dwa kolory, leżące na różnych końcach dowolnej średnicy koła kolorów, nazywamy kolorami uzupełniającymi.

Przykładowo: czerwony leży dokładnie naprzeciw zielonego, więc czerwony jest kolorem uzupełniającym zielony. Zawierają przeciwną sobie energię, która daje

jednak harmonijny efekt . Zmieszane ze sobą dają farbę szarą, natomiast skrzyżowane ze sobą promienie tych barw dają białe światło.Pary kolorów dopełniających to :żółty i fioletowy, niebieski i pomarańczowy, czerwony i zielony.

.








Pomimo, że zarówno zasady jak i historie, które powstały na ich bazie są znane od dawna, to wciąż tworzone są nowe. I dobrze..


W świecie kolorów jest niezwykle dużo możliwości. Niewielka różnica w tonie walorze, jasności, stopniu chromatyczności czasmi robi wielka różnicę i daje zupełnie nowy efekt - dlatego właśnie historei pisane kolorami nigdy się nie kończą!





 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Obserwuj

  • Facebook
  • LinkedIn

©2019 by we wnętrzu. Proudly created with Wix.com

bottom of page