top of page

Dobre światło we wnętrzu

  • Zdjęcie autora: we wnętrzu
    we wnętrzu
  • 9 mar 2019
  • 5 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 5 maj

Słońce –od zawsze postrzegane było jako źródło życia. Dla starożytnych cywilizacji Słońce dzięki swojej sile tworzenia i niszczenia uważane było za Boga.

Dawniej to Słońce bardzo wyraźnie dyktowało cykle i rytmy (dobowy,tygodniowy, miesięczny,roczny). To jemu podporządkowane było życie ludzi, a także roślin i zwierząt. Wstawali wraz ze Słońcem i kładli się spać wraz z nim. Niegdyś na długo przed rewolucją przemysłową ludzka praca uzależniona była od światła. To Słońce nadawało rytm.



Filmy ilustrujące jak ruch roślin uzależniony jest od ruchu Słońca oraz księżyca.



Życie we właściwym rytmie biologicznym (kiedy zmiany następują cyklicznie) jest warunkiem dobrego samopoczucia i gwarancją zapewniającą odpowiednią ilość życiowej energii.

Biorytm to cykliczny wzrost i spadek sił życiowych. Wpływa on w różnym stopniu na ciało i psychikę człowieka.

Wewnętrzny rytm biologiczny bywa rozregulowywany przez współczesny tryb życia.

Obecnie człowiek ma problem z dostosowaniem się do naturalnego cyklu zmian. Wstajemy przed słońcem, śpimy w ciągu dnia, w nocy pracujemy..

Oczekujemy od naszych organizmów, aby przez cały rok pracowały na pełnych obrotach, co jest sprzeczne z naszą naturą.


Światło ma ogromny wpływ na nas. Najkorzystniejszym światłem jest to naturalne.

To, ile światła dostarczamy naszemu organizmowi w ciągu roku, wpływa na nasze zachowanie, ekspresję i preferencje.


Wystarczy wziąć pod uwagę różnorodność zachowań mieszkańców Europy np. pozytywni, ekspresyjni włosi vs powściągliwi, zachowawczy skandynawowie.

Pomimo, że może wydawać się to dość odważną zależnością, weźmy pod uwagę ich upodobania do kolorów, a co za tym idzie, charakterystyczny dla ich klimatu styl wnętrza.

Myślę, że to właśnie niedoceniona rola światła, ma kluczowy wpływ na ewolucyjnie kształtowany temperament.



jadalnia we włoskim domu
jadalnia we włoskim domu -źródło: pinterest

jadalnia skandynawska
jadalnia skandynawska- źródło: pinterest

Nasze funkcje życiowe w okresie, kiedy dostarczamy mniej światła, wchodzą w okres obniżonej wydajności. Powinniśmy to zrozumieć i zaakceptować.

Jako istoty rozwinięte, nauczyliśmy się manipulować dobowym rytmem.

Wciąż jednak robimy to bezmyślnie, nie rozumiejąc podstawowych praw.

Ciężko bowiem oczekiwać, żebyśmy kończyli prace wraz z zajściem słońca - nie o to chodzi.

Brakuje nam jednak rozpowszechnionej wiedzy, oraz pomysłu jak moglibyśmy (posiadając tą wiedzę) zarządzać światłem tak, aby nam służyło.


Swiatło dzielimy na: naturalne (światło słoneczne/dzienne) oraz sztuczne.

Ilość światła naturalnego jaką dostarczamy, w dużym stopniu, jest uzależniona od czynników zewnętrznych, często niezależnych lub zależnych pośrednio od nas jak:


-położenie geograficzne miejsca w którym żyjemy, oraz

-rodzaj wykonywanej pracy.


Zbyt duża ilość światła słonecznego może być równie szkodliwa co zbyt mała jego ilość.

Decydując się na zamieszkanie w określonym domu, czy mieszkaniu powinniśmy być świadomi jakiego rodzaju światło będzie nam towarzyszyć. Tu istotna jest kwestia ilości i wielkości okien, jakie mamy w mieszkaniu, oraz ich umiejscowienie.

Urządzając mieszkanie warto, żebyśmy zastanowili się głównie nad strefami w mieszkaniu oraz czynnościami, które będziemy wykonywać w danym miejscu, dostosowując do nich oświetlenie.

Dzięki podkreśleniu strefowości- mieszkanie zyska głębie.

Każda funkcja w pomieszczeniu powinna być wsparta odpowiednim oświetleniem. Częstym błędem jest użycie jednego centralnego punktu świetlnego w każdym pomieszczeniu.

Ulokowanie w odpowiednich miejscach światła w postaci lampy czy też reflektora potrafi wprowadzić mnóstwo dobrej energii.


Rozróżniamy trzy typy światła ze względu na ich funkcje :

Generalne – światło, którego zadaniem jest rozświetlić pomieszczenie. Poprzestając tylko na takim jednym żródle światła, pomieszczenie wyda nam się płaskie, jednowymiarowe, niedoświetlone.

Oswietlenie takie może być elementem dekoracyjnym, nawet kiedy nie korzystamy z niego


oświetlenie generalne w salonie
oświetlenie generalne w salonie

nastrojowe- służy do zbudowania nastroju we wnętrzu. Jest to światło miękkkie, rozproszone. Jego funkcja, forma, kolor zależy od pomieszczenia, w którym się znajduje.

W pokoju dziecięcym- przy łóżeczku dla delikatnego rozświetlenia pokoju tak, żeby dziecko nie bało się zasnąć,


lampa"księżyc" jako przykład oświetlenia nastrojowego
lampa"księżyc" jako przykład oświetlenia nastrojowego/ źródło: pinterest

W salonie- światło takie używa się np. przy telewizorze, żeby zniwelować kontrast (który jest szkodliwy dla oczu), podczas oglądania TV wieczorem. Często oświetlenie takie, zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych, używane jest w postaci listwy LED.


W pokoju nastolatka – może mieć funkcję napisu, zrobionego w formie neonu, co dodatkowo może podkreślić indywidualny charakter pomieszczenia.


neon jako przykład oświetlenia nastrojowego/ dekoracyjnego/źródło: pinterest
neon jako przykład oświetlenia nastrojowego/ dekoracyjnego/źródło: pinterest

W ciemnym koncie korytarza- używa się takzwane „uplighty”, które mają za zadanie ocieplić ciemny korytarz, spowodować , że będzie w nim przytulnie już od samego wejścia do domu.


funkcyjne - oświetlenie, które często ma źródło światła skierowane w konkretne miejsce, na którym nam zależy. Może to być np. lampa nad stołem jadalnianym(fot) może to być stojąca lampa do czytania(fot) albo biurkowa lampka do oświetlenia miejsca pracy(fot). Moga to być także reflektory skierowane na konkretna szafę, mające na celu oświetlenie jej wnętrza- to także oświetlenie funkcyjne.

Forma nie ma znaczenia- chodzi o wzmocnienie konkretnej funkcji w pomieszczeniu.


Poniżej przykłady z oświetleniem funkcyjnym:

lampa nad stołem jadalnianym
lampa nad stołem jadalnianym/ grafika: pinterest

lampa do pracy
lampa do pracy /grafika: pinterest

lampa do czytania
lampa do czytania- grafika: pinterest

Pomieszczeniem, które przysparza najwięcej problemów projektowych, równiez tych związanych z oświetleniem, jest zazwyczaj kuchnia . Przeplata się tam wiele funkcji, każda z nich powinna mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie.

W kuchni oświetlenie funkcyjne jest zróżnicowane.

Może to być światło górne, które doświetla nam szafki wiszące, natomiast równie ważne jest oświetlenie blatu roboczego- najczęściej jest to równomiernie oświetlająca listwa LED.



oświetlenie funkcjonalne w kuchni
oświetlenie funkcjonalne w kuchni- grafika: pinterest

Uznaje się , że kuchnia i łazienka to najjaśniejsze pomieszczenia w mieszkaniu. Tam potrzebne jest najbardziej intensywne, energetyzujące światło.


Pokój dzienny, oraz sypialnia to miejsca w których najczęściej się relaksujemy, wypoczywamy. W związku z tym światło nie musi być tak intensywne jak podczas pracy.


Intensywność i barwa oświetlenia w różnych częściach mieszkania
Intensywność i barwa oświetlenia w różnych częściach mieszkania




Oprócz intensywności światła, istotna jest także jego barwa.

Tu warto odwołać się do wiedzy którą mamy odnosnie cykli dobowych.


Jak wiedzę o cyklu dobowym wykorzystać we wnętrzu?

Jak wygląda oświetlenie w pomieszczeniach w których przebywamy w ciągu dnia? Czy zmienia się jego barwa i intensywność wraz z upływem czasu?



W bezchmurny dzień Od rana do godziny około 12 światło ma chłodną barwę. Po godzinie 12 naturalne oświetlenie stopniowo zmienia swoją barwę i natężenie z zimnej na coraz cieplejszą i coraz słabszą aż do całkowitego ściemnienia i nastania nocy.

Dlatego tak szkodliwe przed snem jest długie wpatrywanie się w emitujące chłodne i intensywne światło, ekrany naszych smartfonów, komputerów, laptopów.


Niezwykle kojąco wpływa wieczorne zapalenie lampy solnej czy świeczki, których barwa jest bardzo ciepła(1800K) a natężenie odpowiednie do wieczornej pory.

Wyobraźcie sobie, że wchodząc do pracy wita Was zimne białe energetyzujące światło, które w miare upływu dnia zamienia się w coraz delikatniejsze, cieplejsze i mniej intensywne..

Wciąż mało rozpowszechnione są funkcje automatycznego ściemniania ekranów urządzeń elektrycznych w porach wieczornych, oraz automatycznego dostosowywania barwy i natężenia oswietlenia w biurach.

Pomimo, że coraz więcej firm produkujących oświetlenie, oferuje inteligentne rozwiązania, które pozwala na sterowanie barwą światła i jej natężeniem, wciąz temat ten „jawi się” w formie „nowinki” której nie do końca rozumiemy, a co ważniejsze nie jesteśmy w stanie jej mądrze wykorzystać.

Wciąż jeszcze za mało popularna jest wiedza o potędze światła. Mam nadzieje, że choć w małym stopniu przyczyniłam się do tego, że kiedy następnym raziem staniecie przed wyborem żarówki z uśmiechem i pewnością wybierzecie odpowiednią a może nawet rozważycie inwestycje w smart lighting - i mozliwości jakie dają obecnie systemy do sterowania światłem :)


źródła:

https://www.mclendons.com/blog/post/led-light-bulbs-a-case-for-making-the-switch
https://www.jlconline.com/how-to/interiors/kitchen-lighting-design_o

http://circumnutation.umcs.lublin.pl/strona2.html

https://polki.pl/po-godzinach/kobiece-pasje,swiatlo-w-feng-shui,10289393,artykul.html

https://decoration724.com/2018/08/02/25-modern-floor-reading-lamps-for-stylish-interiors/
https://www.ramblingtart.com/2011/09/25/a-sunny-afternoon-at-an-italian-farmhouse/

https://www.delightfull.eu/en


 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Obserwuj

  • Facebook
  • LinkedIn

©2019 by we wnętrzu. Proudly created with Wix.com

bottom of page