Ile metrów potrzebujemy, żeby komfortowo mieszkać?
- we wnętrzu
- 2 mar 2019
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 5 maj
Z komfortowym mieszkaniem jest jak z garniturem szytym na miarę.
- Powinniśmy po prostu dobrze się w nim czuć.

W dobie, kiedy ceny metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej w dużych miastach szybują w górę, kiedy smartfon, zastępuje wszystkie inne urządzenia, kiedy płaskie ekrany kindle'a wyparły sterty książek a rower i samochód wypożycza się na minuty, "być" stało się istotniejsze niż "mieć"
W czasach kiedy dotychczasowy model życia (zwłaszcza w dużych miastach) uległ transformacji, coraz większą popularnością cieszą się małe mieszkania.
Szybkie i łatwe do posprzątania, spełniające oczekiwania, dostosowane do indywidualnego trybu życia mieszkańca.
Mieszkanie idealnie skorojone na miarę naszych potrzeb, często nie jest to kwestia wielkości, tylko dobrego przemyślenia, wykreowania pewnej harmonii opartej na logice i intuicji.
Nie da się pominąć faktu, że stosunek wielkości mieszkania do komfortu jego mieszkańców wzrasta wraz z ilością członków rodziny.
"kiedy smartfon, zastępuje wszystkie inne urządzenia, kiedy płaskie ekrany kindle'a wyparły sterty książek a rower i samochód wypożycza się na minuty."

Co znaczy małe mieszkanie?
Robiąc research wsród mieszkań na sprzedaż dostępnych na rynku w Polsce (zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym) za cel postawiłam sobie znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
Jaki jest najmniejszy metraż, który pozwala nam w sposób komfortowy urządzić mieszkanie?
Czy taki metraż jest w jakiś sposób określony normami prawnymi?
Czy w mikro małych przestrzeniach(poniżej 20 m2) konieczny jest tak niedorzeczny wybór między posiadaniem lodówki a posiadaniem szafy?
Z takim wyzwaniem dobrowolnie zmierzył się pewien projektant.
Szymon Hanczar przez lata mieszkał w 13 metrowym mieszkaniu.
Jak sam przyznał metraż nie mógł być przeszkodą w tym aby urządzić mieszkanie komfortowo i funkcjonalne.
Taki metraż był jego świadomym wyborem -nie chciał, aby mieszkanie angażowało jego czas. Na 13 metrach udało się urządzić niewielki aneks kuchenny, strefę spania, łazienkę, miejsce do pracy, kącik wypoczynkowy, oraz jadalnię dla dwóch osób.

Ciekawym doświadczeniem w moich poszukiwaniach, okazała się być kawalerka w Gdańsku, usytuowana na Przymorzu. Miała zaledwie 16 metrów!. Trafiłam na nią szukając mieszkania, na wynajem. Do obejrzenia mieszkania skusiła niewielka cena, oraz ciekawość jak została zaaranżowana. Oczywiście na miejscu okazało się, że w mieszkaniu kuchnia praktycznie nie istnieje. Pani właścicielka ze szczerym uśmiechem powiedziała:
„dzisiaj młodzi ludzie nie gotują tylko jedzą na mieście”
Słowa te pozornie tylko zdawały się być uzasadnieniem decyzji o braku w kuchni płyty, piekarnika mikrofali czy nawet zlewu. Na tego typu sprzęty po prostu w tym mieszkaniu,z racji nieprzemyślanego układu, po prostu nie było miejsca!
To wydarzenie skłoniło mnie do dalszych poszukiwań najmniejszych dostępnych przestrzeni mieszkalnych. W przypadku rynku pierowtnego najmniejszym, dostępnym mieszkaniem, na rynku w Polsce ( na stan w styczniu 2019r.) okazały się być mieszkania w Lublinie- 13,7m2, w Białce Tatrzańskiej 15,2m2 oraz w Gliwicach - 15,7m2. W przypadku rynku wtórnego bezapelacyjnie była to cała seria mikro mieszkań w Krakowie 14,25/ 15,75/16,79) wszystkie propozycje były od jednego inwestora, który najprawdopodobniej jest wielkim entuzjastą i wizjonerem małych powierzchni mieszkalnych.
Podobną zasadę wyznaje jeden z you tuberów, który nie kryje się ze swoją wiarą w przyszłość mikro małych mieszkań. Zwłaszcza jeżeli chodzi o mieszkańców Warszawy i ich styl życia.
Niestety jego optymizmu nie podzielają osoby komentujące jego nagrania pod filmem..
„Fajne mieszkanie dla kogoś kto kończy odsiadkę w więzieniu. Nie będzie szoku po wyjściu na wolność. W sumie gdyby tam wstawić dwa łóżka piętrowe to można wynająć to mieszkanie dla 8 robotników ze wschodu. Jeśli będą pracowali na dwie zmiany."
"rzeczywiście zajebiście zaprojektowane... Łóżko blokuje ciepło z kaloryferów i dostęp do szafy. Prysznic tak zrobiony że idealny jest do zalewania całego "mieszkania" i ten stół który nie ma sensu bo gdzie niby chcecie schować krzesło nie tracąc miejsca w szafie? Na pewno nie proejktował tego dobry architekt, zresztą co ja mówię, na pewno nie projektował tego nikt myślący, a jeśli chodzi o cenę to pozdro"
Czy mikro kawalerki nie są tylko kolejnym sposobem na „złoty interes” ciągle głodnych deweloperów? ceny za m2 takich kawalerek są nierzadko dwa razy wyższe niż ceny za metr mieszkań powyżej 30 metrów.
Małe przestrzenie mieszkalne są bardzo popularne na świecie. Tam kwestie dobrego zaaranżowania oddaje się w ręce specjalistom. Właścieciele wiedzą, że pomysłowe zaaranżowanie mikro mieszkania decyduje o jego sukcesie i komforcie życia mieszkańca.
Z takim wyzwaniem zmierzyło się biuro projektowe "A little design" w Taipei.
Przekształcili oni "piano studio" o powierzchni 17,6m2 i wysokości 3,4metra w małe mieszkanko.
Właścicielka mieszkania sporo podróżuje. Zależało jej żeby mieszkanie było blisko centrum, żeby nie tracić czasu na dojazdy. Początkowy stan nie zadowalał jej. Projektanci zamienili przestrzeń kuchni z łazienką.
Po przearanżowaniu okazało się , że nawet tak niewielka przestrzeń może być ergonomiczna, funkcjonalna i spełniac oczekiwania.

Wróćmy do Polski... Co z kwestią prawną tak małych kawalerek?
„Od 1 stycznia 2018 roku najmniejszy dozwolony metraż nowo budowanego mieszkania ma wynosić 25 metrów kwadratowych. Wszystko to za sprawą nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, zaproponowanej przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Poza zwiększeniem minimalnej powierzchni użytkowej mieszkań, które uniemożliwi powstawanie „mikrokawalerek, (...)”
Kupując mieszkanie zwłaszcza takie o małym metrażu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na sam rozkład mieszkania. Układy funkcjonalne, które są proponowane przez deweloperów, warto zweryfikowac i dostosować do swoich potrzeb. (więcej o tym na co zwrócić szczególna uwagę -w osobnym artykule)
Wszystko zależy od tego jaki tyb życia prowadzimy jakie mamy pasje czy mieszkamy sami czy posiadamy dużo przedmiotów,czy raczej preferujemy nomadyczno- minimalistyczny tryb życia oraz jaki budżet mamy, Czy zależy nam na bliskości miasta czy na wielkości mieszkania
Kawalerki często z racji swojego metrażu i ceny są porządanymi mieszkaniami zwłaszcza dla młodych osób. Dużym problemem, w przypadku kawalerek, dla wielu osób okazuje się brak wydzielonych stref. Wizja mieszkania w przestrzeni gdzie wszystko- zarówno gotowanie, spanie relax i codzienny wypoczynek odbywają się w jednym pomieszczeniu dla wielu okazuje się zbyt przytłaczająca. A co, kiedy będziemy chcieli kogoś ugościć/ przenocować jak zapewnimy prywatność zarówno sobie jak i gościom. Zapewniam Was, że wszystko to jest kwestią dobrej organizacji i przemyślanych decyzji
Poniżej zamieszcza kilka kreatywnych przykładów jak można zaaranżować niewielką przestrzeń, jakie można wykorzystać zabiegi i jak obejść pewne problemy.





źródła:
https://www.lovingit.pl/zdjecie,25079,zielone-polki-z-drabinka-wokol-pokoju-w-otwartym-widoku-z-jadalnia-i-kuchnia.html
https://www.dezeen.com/2016/08/12/eight-tiny-micro-apartments-roundup/ https://www.dezeen.com/2019/02/05/tiny-apartment-little-design-taipei-taiwan-micro-home/?fbclid=IwAR37M162b8lwxHPwFwpO9A9C85TsT_4nZn0xJmhczElvj9Mj4CO8AX1JMxE
Comments